Nominees 2017                                                                                                      Winners:
                                                                                                      
   
1. Best Actress:
    Alanna Boatright….Perfect People.                                                                     Alanna Boatright… Perfect People
    Soto de Taghorai…..I don’t like her
    Jackie Renee Robinson…Release
 
2. Best Actor:
    Avion Ashford…Popcorn Landfill by Maranda Fritchey                                Mark Salvatore LaRocco… Must Fool Everyone
    Mark LaRocco….Must Fool Everyone…by Angela LaRocco
    Al Hassan A. Selek…..Zero by Semaa Samir
 

3. Best Animation:

    Velvet Abstract.                                                                                                        Wurthering Heights….Shirin Ashtari

    Light Sight by Seyed M. Tabatabari 
    Wurthering Heights by Shirin Ashtari
    Barkley by Li-Wei Chiu
 
4. Best Comedy:
     Popcorn Landfill by Maranda Fritchey                                                            Everybody has an Andy Dick Story…Cathy Carlson
     Annie Waits by Marnie Paxton-Harris
     Everybody has an Andy Dick Story by Cathy Carlson
 
 
5. Best Cinematography:
    Asphyxia by Alessandra Angeli                                                                          New York 2150 by Harry Assouline
    New York 2150 by Harry Assouline
 
 
6. Best Director:
    Release by Edward Varnie                                                                                   Release …..  Edward Varnie
    Ashes of K by Juan Alejandro de Armero Aguero 
    Star David by Eugene Koshin
 
 7. Best Documentary:
      Fathers Day by Joe Pisciotta                                                                             Touch of an Angel…Marek Pawlowski             
      Touch of an Angel.. Marek Pawlowski
 
 
8. Best Film: 
    New York 2150 by Harry Assouline                                                                    New York 2150…. Harry Assouline
     Asphyxia by Alessandra Angeli
     Touch of an Angel
 
 
9. Best Foreign Film:
    I don’t like her by Javad Daraei                                                                            Asphyxia….Alessandra Angeli
    Children of the Sea by Kwame Wiredu
    Asphyxia by Alessandra Angeli
 
 
10. Best Short Film:
      Star David  by  Eugene Koshin                                                                           Light Sight…….Sayed M. Tabatabari
      Light Sight by Seyed M. Tabatabari
      Wire by Berkant Hasbay
 
           
11. Best Producer:
      Ashes of K by Alex Armero                                                                                    Ashes of K…….Alex Armero
      New York 2150 by Harry Assouline
      Asphyxia by Alessandra Angeli
 
12. Best Young Film Maker: